På fredag åker Finnlines nya fartyg på sin jungfrutur – så här ser det ut ombord

Finnlines nybygge Finnsirius är redo att kasta loss på sin jungfrutur till Kapellskär på fredag.
Hon döptes under högtidliga former i Nådendals hamn i dag av fartygets gudmor Tiina Ahola som elegant svingade champagneflaskan mot stäven.

I och med att Finnsirius och hennes systerfartyg Finncanopus som börjar trafikera Nådendal–Kapellskär i slutet av året går Finnlines in för ett helt nytt koncept.
Från att tidigare ha varit ett utpräglat fraktrederi som endast har tagit emot bilburna passagerare välkomnar man nu också fotpassagerare och cyklister.
De nuvarande fartygen på rutten, Europalink och Finnswan, har plats för cirka 500 passagerare per fartyg, de nya fartygen får plats för 1 100 personer per båt.

För att få passagerarna att trivas har rederiet gjort en storsatsning på interiören, restaurangerna och den allmänna komforten. Marco Palmu som är direktör för Finnlines passagerartrafik säger att båtresan ska vara mer än bara en transportsträcka.
– Det ska vara en bekväm upplevelse att resa, njuta av lugnet och titta på havet genom de stora fönstren som finns över allt på fartyget.

Ombord på Finnsirius finns bland annat en spaavdelning med en utomhusbubbelpool, ett gym, en yogasal och ett terrassområde med glastak. Fartyget rymmer sju barer och restauranger.
För familjens yngsta resenärer finns det aktivitetsutrymmen både inomhus och utomhus där man kan pröva på att klättra på en klättervägg.
För fyrbenta passagerare finns en inhägnad lekplats på däck 12, och i en av restaurangerna finns en egen hörna anpassad för husdjur.
Kristiina Uppala har ansvarat för utvecklandet av fartygets servicekoncept. För henne har det varit viktigt att passagerarna trivs ombord.
– Här finns så många olika miljöer och restauranger att välja mellan. Det finns något för alla och envar. Man ska inte bara flytta sig från punkt A till B.

Till Uppalas uppgifter har också hört att planera inredningen.
– Den röda tråden är att alla detaljer ska passa ihop och smälta in i miljön. Designen är klassiskt nordisk med ljusa ytor, men vi har också vågat använda färger.
Finnsirius avgår från Nådendal måndag–onsdag klockan 11.45 och torsdag–söndag klockan 10.30. Den 25 september börjar Fölibussarna köra från Åbo till Nådendals hamn.
Artikeln korrigerad 14.9 klockan 09.10: Fölibussarna börjar köra från Åbo till hamnen den 25 september, inte på fredag.
Finnsirius
Båttyp: frakt-passagerarfartyg (ropax)
Längd: 235,6 m.
Bredd: 33,3 m.
Löpmeter på bildäck: 5 200.
Bruttodräktighet: 65 692.
Tonnage: 11 980.
Isklass: 1 A Super.
Motorer: 4x 7 200 kW.
Hastighet: 16,3 / 21,0 knop.
Flaggstat: Finland.
Passagerare: 1 100.
Hytter: 323.
Klicka på en bild för större bilder och bildspel!
-
Kapten Timo Dahlberg visar den viktigaste spaken, som man styr med. Han åkte med Finnsirius från Italien och är imponerad över fartyget.
-
Många knappar och spakar att hålla reda på.
-
Cargo buffet-restaurangen serverar stadig husmanskost för 150 personer.
-
Pargasborna Peter Palander och Sami Mäkinen förbereder kvällens bjudning.
-
Bistron med plats för 280 ätande kunder.
-
En avskild del för kunder med husdjur.
-
Lekrummet med Ålandstema och Kobba Klintar.
-
Ute på däck kan man också ta det lugnt.
-
Interiör vid trappuppgång.
-
Tax free-affären är 380 kvadratmeter stor.
-
Spaavdelningen.
-
Ett bad med utsikt.
-
-
Standardhytten ser ut så här.
-
Juniorsvit.
-
Bildäcket rymmer omkring 200 bilar och nästan 250 långtradare.
-
ÅU-läsaren Riitta Sjöblom mötte Finnsirius utanför Föglö, då fartyget var på väg mot Nådendal på fredagen.

Inga bilder på tax free?.. Mvh Roger
Snygg interiördesign. Något för andra rederier att fundera över.
Bara ett fel – några turer borde anlöpa Mariehamn istället för Långnäs. Skulle glädja oss som ofta reser dit och våra åländska vänner som vill kunna få en dag i Stockholm med omnejd.
Hej Birgitta och Astrid
På Finnlines webbpltas https://booking.finnlines.com/sv/search finns mera information om avgångar och prislistor.
Mvh
ÅU
Hej,
Välkomna på denna rutt. Har verkligen sett framemot att det skall komma något fartyg efter Rosella.
Kommer det att vara möjligt att stiga på en buss i Vallentuna som tar en direkt till Kapellskär? Det har ju funnits alltid en möjlighet att kunna åka till hamnen och från hamnen. Jag önskar även att det finns en hemsida där prislista finns.
Hur många timmar tar det att åka till Åland? Kommer det att vara tur och retur till Åland?
Önskar er all lycka på Jungfruresan.
Mvh
Astrid Herlin
Hallonvägen 17
18645 Vallentuna
Fin artikel.
Hade önskat en prislista och tydligare avgångstider/ankomsttid.
Mvh