Några frågor till Ghita Edmark
Det här är en opinionstext, åsikterna är skribentens egna.
Ghita Edmark, kan du svara konkret vad SFP på Kimitoön vill vidta för åtgärder inför kommunalvalet vad gäller:
– En rättvis sjuk- samt socialvård för kommunens alla invånare, både vad gäller södra delens invånare, samt skärgårdens invånare. Rättvis både gällande kostnader och avstånd. Nuläget för oss i söder är 25 km tur/retur till Kimito hvc, ännu längre för skärgårdens invånare. Vi miste vår närservicepunkt. Rättvist?
Dessutom har besöksavgiften för besök på Varhas läkarmottagningar höjts till 66 euro. I radion sade man att flera mindre bemedlade inte har råd att besöka läkare, att man halverar sin medicinering för att man inte har råd att köpa medicinen. Tycker SFP att det skulle hjälpa med att besöka privata sektorn, där ett besök kostar minst 100 euro. Ghita Edmark efterlyser samarbete med privat, officiellt och tredje sektorn. Hur tänker du?
– En levande bygd viktig. Hur tänker ni SFP i Kimitoön få inflyttning av barnfamiljer till ön? Genom att bibehålla alla våra befintliga skolor, kan man kanske tänka sig att familjer söker sig till ön. Tror inte att en skolresa på flera timmar ger inflyttning, inte heller större skolor. Hur motiverar ni er i denna fråga? Vill inte höra om att man vill ha kompetenta lärare, behöriga lärare eller kvalitativ undervisning eftersom jag förstått att vi i alla fall i Dalsbruk haft kompetenta lärare och kvalitativ undervisning så gott som alltid.
– Vi blir allt äldre på ön, och man behöver se till att våra äldre får en värdig ålderdom. Dalsbruks bäddis finns inte, på Kimitobäddis ligger både yngre och äldre som inte behöver så kallad specialvård längre. Vi har åldringar som bor hemma, klarar sig hemma med hemsjukvård, bra så. Men vi har många som skulle vilja ha ett tryggt boende med sjukvårdspersonal på plats dygnet runt. För tillfället finns två äldreboende, ett i Kimito, ett i Dragsfjärd och ett privat i Dalsbruk, fullsatta om jag förstått rätt. Hur vill SFP se till att alla äldre får en trygg ålderdom, dom har trots allt betalt skatt i många år.
– Svenska språket, på Kimitoön pratar vi både svenska och finska, vi har aldrig haft problem med språkgränser. I Dalsbruk har man genom tiderna haft arbetare från hela Finland, även från utlandet. Tror vi inte överhuvudtaget har funderat på att inte alla politiska partier värnar om svenska språket.
Tyvärr har jag personligen blivit rasistiskt tilltalad då jag använt svenskan utanför Kimitoön. Detta är ett nytt fenomen för mig, har aldrig tidigare blivit tillsagd att prata finska i Finland. Hur jobbar ni för svenska språket mera än andra politiska partier gör?
– Hur tänker du påverka i Varha genom att kandidera, med tanke på din insändare i ÅU 25.3? Mellan vem vill du riva murar och bygga broar?
– Tror du ni har möjlighet att påverka på lokalnivå vad gäller sjukvård och utbildning när ert moderparti sitter i regeringen och varit med om nedskärningar i hela välfärden och utbildningen?