Fler radarvarnare hittas i bilar – ”Bristande attityd mot trafikregler”

Polisinrättningen i Västra Nyland
Sex svarta elektronikgrunkor, radarvarnare, på en polisbils motorhuv. I mitten av motorhuven är polisens logotyp och polisbilens nummerserie LU 667.
Fler radarvarnare har hittats inom Västnyland under början av året, då man jämför motsvarande period i fjol.
Publicerad:

Åtta radarvarnare har hittats i bilar under början av 2025. Det meddelar Polisinrättningen i Västra Nyland, och antalet är större än under samma period i fjol.

Enligt lagen får en radarvarnare varken användas eller innehas i ett motorfordon eller dess släp på allmän väg.

Det är också förbjudet att importera, tillverka, marknadsföra, sälja och annars överlåta, underhålla, reparera eller installera en radarvarnare i ett fordon, påminner polisen.

Ingen idé att försöka gömma grunkan

Polisen har olika metoder för att upptäcka radarvarnare.

Om det finns skäl att misstänka att en bil har en radarvarnare och föraren inte frivilligt överlämnar den på polisens begäran kan polisen genomsöka fordonet.

Både föraren och passagerarna kan också kontrolleras för att säkerställa att ingen försöker gömma radarvarnaren, till exempel i fickan.

− Det är alltså ingen idé att be en passagerare stoppa radarvarnaren i sin ryggsäck när polisen stannar bilen. Vi har också stött på fall där någon lämnar över en trasig enhet och tror att polisen inte kommer att hitta den fungerande enheten som fortfarande finns kvar i bilen, säger kommissarie Hannu Kontola i ett pressmeddelande.

Olika förklaringar

Det finns många orsaker och förklaringar till varför radarvarnare används.

– En av dem är att man inte visste att det var olagligt. Men i många fall handlar det om likgiltighet och en bristande attityd gentemot trafiksäkerhet och andra trafikanter.

– Vi har sett många fall där förare avsiktligt kör med hög hastighet och använder radarvarnare i den felaktiga tron att de inte kan åka fast för att det finns en radarvarnare i bilen. Men polisen övervakar hastigheter med många andra metoder än bara radar, säger Kontola.

Enheten förstörs

Den som använder eller innehar en radarvarnare får böter och enheten beslagtas av polisen. I praktiken övergår enheten till statens ägo och förstörs.

Om en radarvarnare är installerad på ett sätt som gör den svår att ta bort beläggs fordonet med körförbud tills enheten har överlämnats till polisen.

Publicerad: