Att ta ansvar i svåra tider – ”Ibland kräver det svåra vägval”

Publicerad:

Det här är en opinionstext, åsikterna är skribentens egna.

Tre tidigare SFP-politiker som nu ställer upp för andra partier skriver i ÅU 13.3 en insändare där man kritiserar partiordförande Adlercreutz kommentar i en ÅU-intervju 12.3.

Efter riksdagsvalet 2023 stod SFP inför ett svårt beslut.

Det var aldrig en fråga om vi skulle välja en mer vänster- eller högerinriktad regering – utan om vi ville se en högerregering med SFP eller en högerregering utan oss.

Valet var svårt, men för oss vägde det tyngre att delta i regeringen och minimera skadorna en regering utan oss skulle gjort beträffande t.ex. mänskliga rättigheter och skydda det svenska i Finland samtidigt som vi kan rädda vår välfärd på sikt genom att balansera statsekonomin.

Att stå utanför och låta andra fatta besluten skulle ha varit att svika vårt ansvar.

Under Sipiläs regering såg vi hur det svenska språkets ställning försvagades och hur den svenskspråkiga servicen försämrades.

Det är en utveckling vi aldrig vill uppleva igen.

Därför valde vi att sitta med i regeringen, trots att det innebar kompromisser.

Att stå utanför och låta andra fatta besluten skulle ha varit att svika vårt ansvar.

Att sitta i oppositionen och kritisera är lätt, men inflytandet är obefintligt och skadorna som uppstår då inte SFP är med och försvarar partiets grundvärderingar kan vara svåra att reparera.

Vi förstår att alla inte håller med, och vi beklagar att några har valt att lämna partiet på grund av regeringssamarbetet.

Men politik handlar inte om att alltid få som man vill – det handlar om att fatta svåra beslut och välja det minst dåliga alternativet.

Ibland innebär det att ta obekväma beslut för att kunna försvara det som är viktigast på lång sikt.

Att högerpopulistiska partier växer är ett internationellt fenomen.

Men exemplen där man kunnat stävja deras tillväxt på andra sätt än att tvinga dem att ta ansvar är mycket sällsynta.

SFP kommer alltid att kämpa för det svenska, även när det kräver svåra vägval. Det är vad ansvar innebär.

Eftersom SFP är med i regeringen kunde vi se till att exempelvis beredningen av mottagandet i kvotflyktingar togs om under hösten då det visade sig att det tänkte gå fel till.

Genom att vi är i med i regeringen kommer reformen av Sametingslagen nu att gå igenom i riksdagen, något den förra regeringen inte klarade av att driva igenom trots dess vänstertyngd.

I Finland har vi friheten att stöda det parti som bäst motsvarar våra värderingar.

SFP kommer alltid att kämpa för det svenska, även när det kräver svåra vägval. Det är vad ansvar innebär.

Fredrik Guseff

Partisekreterare

SFP

Publicerad: