Ambulansbristen i skärgården är inget sammanträffande – den är ett beslut

Publicerad:

Det här är en opinionstext, åsikterna är skribentens egna.

Med ambulansbrist avses en situation där områdets enda ambulans är upptagen, till exempel med att transportera en patient till sjukhus eller på ett uppdrag utanför området.

Då saknas det prehospital beredskap i området.

I Egentliga Finland förekommer ambulansbrist dagligen, men skärgården befinner sig i en särskilt sårbar position.

Det senaste exemplet på detta är förändringen i ambulanspersonalens skiftbyte som införts bland annat i Pargas.

Ambulansen kör från Nagu till Pargas för att byta personal, och återvänder därefter till sin station.

Under denna tid finns ingen ambulansberedskap i Nagu och längre ut i skärgården.

Detta sker två gånger per dygn, varje dag.

Det innebär flera timmar per dygn utan ambulans i ett område där avstånden är långa och färjeförbindelserna långsamma.

Situationen skiljer sig från inlandet.

Det är viktigt att resurserna är tillräckliga även där befolkningen är gles.

Det finns inga ambulanser i närliggande kommuner, vilket innebär att hjälp ofta måste komma ända från Åbo eller S:t Karins.

Här blir skärgårdens sårbarhet uppenbar – när områdets enda ambulans saknas finns ingen reserv.

Då blir de frivilliga brandkårernas kunskaper i första hjälpen samt Gränsbevakningsväsendets hjälp i nödsituationer särskilt viktiga.

Myndigheternas verksamhet bygger på förebyggande beredskap och jour.

Det är viktigt att resurserna är tillräckliga även där befolkningen är gles.

Med nya hot och en åldrande befolkning blir detta ännu viktigare.

Tillfälliga ambulansbrister hör till vardagen inom den prehospitala vården, eftersom larm sker i hela området.

Men planerade, återkommande brister är inget sammanträffande, de är resultatet av beslut.

Det positiva är att dessa beslut kan påverkas.

Jag har tidigare arbetat i flera år inom både prehospital vård och nödcentralen, och jag känner väl till systemets styrkor och svagheter.

Om jag blir invald i fullmäktige, är jag redo att använda min sakkunskap för att förbättra ambulansberedskapen i skärgården.

Skärgårdsborna förtjänar en trygg vardag, också när hjälpen behöver komma snabbt.

Susanna Sankala

Kommun- och välfärdsområdeskandidat

De Gröna

Politices magister, sjukskötare (YH), nödcentraloperatör, företagare

Publicerad: