Förflytta dig till innehållet

ÅA-professor, Ekenäslärare, Pargaspolis och Houtskärdirektör får förtjänsttecken – här är de lokala mottagarna

Mikael Piippo/SPT
kvinna i laboratorium
Jessica Rosenholm får Riddartecknet av I klass av FVR.

Riddartecknet av I klass av FVR

Louis Clerc professor Åbo Gabriela Eva Olga Erroll sjukhusdirektör Raseborg Helasvuo Marja-Liisa professori Åbo, Mari Johanna Ivaska professor Åbo, Esko Emil Kiviranta riksdagsledamot Sagu, Arja Inkeri Maunula hovrättsråd Åbo, Alf Mattias Norkko professor Hangö, Jarmo Erkki Johannes Oksi överläkare Åbo, Mikko Juhani Pietilä cheföverläkare Åbo, Jessica Marianne Rosenholm professor Åbo, Janne Jaakko Salminen professor Åbo, Petri Juhani Virtanen professor Åbo.

Pro Finlandia-medaljen av FLO

Tiina Tuulikki Lindfors konstnärlig chef Åbo, Joachim Christer Fredrik Thibblin teaterchef Helsingfors.

Riddartecknet av I klass av FLO

Henrik Lars Dettmann träningschef Kyrkslätt, Juha-Veli Tapani Frantti nödcentralsöverinspektör S:t Karins, Kari Juhani Hartzell förvaltningsdomstolsdomare Åbo, Mikael Ilmari Miikkola kommendörkapten Åbo, Jussi Tapio Nummelin teamledare S:t Karins, Esa Olavi Soini styrelseordförande Åbo, Vesa Rainer Valkila ledande rektor Littois.

Riddartecknet av FVR

Helena Maria Aaltonen direktör Åbo, Manja Susanna Ahola produktutvecklingschef Pikis, Kaisa-Maija Kouri enhetschef inom tandvården Raseborg, Turja Kustaa Mikael Lehtonen viceordförande Åbo.

Riddartecknet av FLO

Tea Marianne Ahtelo länsveterinär Åbo, Aki Petteri Artimo vd Åbo, Juha Kalevi Artukka utvecklingschef Åbo, Hilda Elisabeth Ehrstedt undervisningschef Raseborg, Kati Jaana Maria Elima klinisk lärare Åbo, Soile Ilona Haverinen enhetschef Åbo, Mervi Kristiina Laikio-Liesmäki direktör Åbo, Mirva Inkeri Levomäki vd Åbo, Liisa-Maria Lilja-Viherlampi överlärare Åbo, Kimmo Petteri Murto direktör Åbo, Ritva Irina Nordman vd Åbo, Raimo Matti Kalevi Pärssinen överlärare Nagu, Anders Micael Robertsson lantmäteriingenjör Pargas, Päivi Johanna Rosqvist kommunikationschef Ekenäs, Anna Mari Räkköläinen bedömningsråd Åbo, Olli Heikki Soininen projektchef S:t Karins, Jyri Tapani Viljanen sjökapten Åbo.

Förtjänstkorset av FVR

Juha Tapani Ahokas regionchef S:t Karins, Pasi Tapio Einola huvudförtroendeman Åbo, Markku Tapio Ikonen lektor Åbo, Virpi Maarit Kaukavuori kommunikationsexpert S:t Karins, Virpi Helena Laasanen produktchef Åbo, Jouko Timo Matias Lehtovaara lektor Åbo, Hanna Maaret Lintula överinspektör inom hälsovård Åbo, Esa Ensio Nauska kategorichef Åbo, Riikka Helena Pajunen avdelningschef Åbo, Iiro Kalervo Pöyhönen bassäkerhetsdirektör Åbo, Keijo Seppo Olavi Riihimäki kaplan Åbo, Juha Harry Erik Sandberg social- och hälsovårdsdirektör Åbo, Carl Henrik Richard Solin linjechef Åbo, Nicke Juhani Wulff rektor Åbo.

Förtjänstkorset av FLO

Harri Juhani Blom utvecklingschef Åbo, Nina Susanna Brander lektor Åbo, Kai Eilo Kalevi Eriksson fastighetschef Åbo, Camilla Birgitta Flinck städchef Raseborg, Lars Håkan Mikael Hannus försäljningschef Åbo, Sven Sigfrid Holmberg byggmästare Raseborg, Niklas Otto Vilhelm Huldén arkivamanuens Åbo, Marja Anna Leena Jäntti servicechef Åbo, Katrin Margareta Marijke Järvinen förtroendevald Hangö, Ritva Anneli Kosklin överskötare S:t Karins, Marja Kristiina Kraemer lektor Åbo, Pirjo Kristiina Kuikka ekonomiplanerare Åbo, Markku Tapani Kukko kriminalöverkonstapel Åbo, Kari Antero Kummunsalo ledande brandinspektör S:t Karins, Taina Tellervo Leppänen sjukskötare Åbo, Sture Lars Johan Lindholm lektor Raseborg, Conrad Lyaruu export Raseborg, Trygve Harif Jan-Erik Löfroth specialplanerare Pargas, Birgitta Mannström chef för småbarnspedagogik Raseborg, Anne Kaarina Merta lektor Åbo, Minna Katariina Nilsson förmånsdirektör Åbo, Maria Elisa Ockenström överinspektör Åbo, Tero Erik Ovaska IT-expert Åbo, Merja Pekkanen HR-chef Åbo, Klaus Sakari Perälä grafikchef Åbo, Anna Liisa Rintanen psykolog Åbo, Yrjö Jaakko Sahlstedt arkitekt Hangö, Sari Stenvall-Virtanen utbildningschef Åbo, Fredrik Mikael Sunde kreditchef Åbo, Marika Annina Suutala expert Åbo, Harry Juhani Yltävä socialarbetare Raseborg, Carola Lucia Åkerberg biträdande bankdirektör Houtskär.

Medalj av I klass med guldkors av FVR

Lea Anneli Anttila bokförare Åbo, Ralf Kristian Björklund överdejour Åbo, Roland Gunnar Björkqvist transportföretagare Tenala, Anneli Finneman expert Åbo, Arja Kaarina Huhtanen planerare Åbo, Eeva-Liisa Huhto ledningens assistent Åbo, Terhi Tuulikki Hurme butikschef Åbo, Kaisa Pauliina Huttunen produktutvecklingschef Åbo, Jarkko Joonas Jääskeläinen brandinspektör Åbo, Jouni Pekka Kangasniemi fritidschef Åbo, Raija Hannele Karhuvaara avdelningsskötare Åbo, Mervi Kujanen expert Åbo, Mia Catrine Lindell servicechef Pargas, Markus Mikael Manner kriminalöverkonstapel Pargas, Taina Kyllikki Mokko expert Åbo, Svante Christian Nordström lantmäteritekniker Pargas, Martina Nyberg-von Hellens lärare Åbo, Sini Anita Pihkala-Rajanaro avdelningsskötare Åbo, Saila Katariina Rake inspektör Åbo, Antti Kalervo Rantanen kriminalöverkonstapel Åbo, Reino Antero Rautakumpu överbrandman Åbo, Rita Rehn kansliföreståndare Hangö, Tuomas Mikael Saario taxiföretagare S:t Karins, Tero Juhani Sinisalo chefplanerare Åbo, Birger Mikael Sjöberg farledsmästare Hangö, Petri Eero Erik Tamminen kundchef Åbo, Merja Hannele Valta kvalitetschef Åbo, Päivi Sirkku Irmeli Wuopio expert Åbo.

Medalj av I klass av FVR

Maija-Liisa Airaksinen sekreterare Åbo, Jonny Helmer Mikael Barman kundsupportspecialist Raseborg, Heidi Elisabet Engblom familjearbetare Raseborg, Seppo Mainio Grönlund tekniker Åbo, Mika Jari Halm inköpare Åbo, Muhiadin Hersi stadsfullmäktigeledamot Åbo, Mari Sinikka Jaakkola sekreterare Åbo, Sara Regina Jansson vårdare Raseborg, Virpi Heli Marjatta Järvinen sekreterare Åbo, Janne Juhani Lindgren äldre konstapel Åbo, Majvor Margaretha Lindstedt sakkunnig Ekenäs, Merja Hannele Lindvall inköpare Åbo, Jarmo Juhani Peltomäki fastighetsassistent Åbo, Katri Tuulikki Rinne förvaltningsperson S:t Karins, Pamela Maj-Louise Tasanko expert Raseborg, Ingela Patricia Ulriksson äldre konstapel Åbo, Heidi Marita Louise Wallén sakkunnig Ekenäs, Ulrika Carola Westerlund biträdande inspektör Pargas.

Medalj av FVR

Seija Terttu Mirjami Mäkitalo barnskötare Åbo, Ismo Juhani Sirkiä elementmontör S:t Karins, Pertti Juhani Voutilainen elmontör S:t Karins.

Här hittar du den fullständiga listan med över 3 600 namn.

Dela artikeln

Kommentarer

Alla som kommenterar ÅU:s webbartiklar förväntas göra det sakligt och under sitt eget namn. Kommentarerna modereras. Fyll i både ditt för- och efternamn, tack.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Mera nyheter